Czytasz
Kim jest „ona” – komentarz do tomiku Anny Brykalskiej-Naruszewicz

Kim jest „ona” – komentarz do tomiku Anny Brykalskiej-Naruszewicz

Kim jest ona?

Wiersze Anny Brykalskiej-Naruszewicz zebrane w tomie ,,W zasadzie to jest o niej” wędrują ulicami jej miasta, zaglądając do różnych miejsc. Na ul. Kilińskiego kiedyś był kameralny lokal / z książkami, na Młynowej szepczą kamienie, które przygarnęły rośliny. W Supraślu cieszą się z puszczańskiej / przystani, a w okolicach Kołodna zastają obrazek niczym z odległego filmu. Krasne Folwarczne, Studzieniczna, Krasnogruda – tam czuje się moc i echo wspomnień. W Warszawie na Starych Bielanach podczas spaceru również należałoby odkodować pamięć. Pojawia się Toruń i kilkakrotnie Lwów. Można by wędrówkę z wierszami Anny Brykalskiej-Naruszewicz traktować jak przewodnik po wybranych miejscach.

A kim jest ona z tytułu i z wierszy? Matka / skulona / w barwach nieostrych, przyroda o różnym obliczu, jak również ta, do której wprowadza się on z bagażem doświadczeń, a ona zmaga się z zaakceptowaniem. Poetka, żona, podróżna, kobieta, która rozdaje kolorowe cóś. Jakie one są? Czy w wierszach czytelnik znajdzie odpowiedź? Czy będzie musiał jej sam sobie udzielić?

Warto pochylić się nad tymi wierszami, aby zgłębić przekaz, przesłanie, aby odbyć podróż do ciekawych miejsc i spotkać się z człowiekiem. Są one tajemnicze, ale sugestywne,  nasycone czymś nieodgadnionym, skłaniają do przemyśleń nie tylko nad tym, co jest  tu i teraz, ale też nad tym, co się odbyło, odeszło, bo według poetki  Świat dalej kręci się / Na karuzeli marzeń. Ten dość liczny zbiór wierszy, ułożony według klucza znanego tylko autorce, daje możliwość odkrywania ich na nowo przy kolejnych powrotach, bo warto do nich powracać.

Polecam tę poetycką książkę, zwłaszcza, że ma ciekawą oprawę graficzną, wykonaną przez Julitę Łobaczewską.

Krystyna Gudel

 

___________
Anna Brykalska-Naruszewicz –
jest lekarzem, poetką, admiratorką przyrody Podlasia. Urodziła się i pracuje w Białymstoku i okolicach. Jej wiersze ukazywały się w antologiach, m.in. w „Białystok Poetycki 2011r”. W 2014  zaproponowała debiutancki tomik poezji pt. „Radość dni”. W kolejnym roku ukazał się zbiorek jej wierszy pt. „Miedziane”. W 2017 została zauważona w Konkursie im. Anny Markowej, w kategorii Open. A w 2020  wydany został tomik jej wierszy pt. „W zasadzie to jest o niej”.

____________
Krystyna Gudel z d. Dyszkiewicz (rocznik 1959), emerytowana nauczycielka, mieszka w Suchowoli. Pracowała w Szkole Podstawowej w Zabielu i w Zespole Szkół w Jaświłach. Poetka, regionalistka, inicjatorka wydarzeń kulturalnych. Prowadzi warsztaty dla dzieci i spotkania autorskie z dorosłymi. Stypendystka Marszałka Województwa Podlaskiego na rok 2019. Należy do NKL w Białymstoku i do Stowarzyszenia Autorów Polskich II Oddział w Warszawie. Wydała 9 tomów poetyckich: Sady pozostawione (2003), Stopy na ścieżkach (2008),  Tam rodziły się tęsknoty (2011), Stąd (2015), Którędy do domu? (wiersze dla dzieci) (2016), Pielgrzymka codzienna (2018), Ziemi swojej i ludziom (2019), Jeszcze z tobą zatańczę (2020), Spacery kota Mateusza i inne wiersze (wiersze dla dzieci) (2020). Ponadto zebrała i opublikowała wspomnienia wojenne w książce Historie pazurem wojny kreślone (2017), jest autorką tekstów do dwóch przewodników po gminie Suchowola, pisze do kwartalnika Biebrzańskim Szlakiem, jej utwory ukazały się w ponad 120 antologiach, almanachach i publikacjach pokonkursowych. Kolekcjonuje ołówki.

 

Zobacz też

 

 

 

Przewiń do góry
Skip to content