Kim jest ona?
Wiersze Anny Brykalskiej-Naruszewicz zebrane w tomie ,,W zasadzie to jest o niej” wędrują ulicami jej miasta, zaglądając do różnych miejsc. Na ul. Kilińskiego kiedyś był kameralny lokal / z książkami, na Młynowej szepczą kamienie, które przygarnęły rośliny. W Supraślu cieszą się z puszczańskiej / przystani, a w okolicach Kołodna zastają obrazek niczym z odległego filmu. Krasne Folwarczne, Studzieniczna, Krasnogruda – tam czuje się moc i echo wspomnień. W Warszawie na Starych Bielanach podczas spaceru również należałoby odkodować pamięć. Pojawia się Toruń i kilkakrotnie Lwów. Można by wędrówkę z wierszami Anny Brykalskiej-Naruszewicz traktować jak przewodnik po wybranych miejscach.
–
A kim jest ona z tytułu i z wierszy? Matka / skulona / w barwach nieostrych, przyroda o różnym obliczu, jak również ta, do której wprowadza się on z bagażem doświadczeń, a ona zmaga się z zaakceptowaniem. Poetka, żona, podróżna, kobieta, która rozdaje kolorowe cóś. Jakie one są? Czy w wierszach czytelnik znajdzie odpowiedź? Czy będzie musiał jej sam sobie udzielić?
–
Warto pochylić się nad tymi wierszami, aby zgłębić przekaz, przesłanie, aby odbyć podróż do ciekawych miejsc i spotkać się z człowiekiem. Są one tajemnicze, ale sugestywne, nasycone czymś nieodgadnionym, skłaniają do przemyśleń nie tylko nad tym, co jest tu i teraz, ale też nad tym, co się odbyło, odeszło, bo według poetki Świat dalej kręci się / Na karuzeli marzeń. Ten dość liczny zbiór wierszy, ułożony według klucza znanego tylko autorce, daje możliwość odkrywania ich na nowo przy kolejnych powrotach, bo warto do nich powracać.
–
Polecam tę poetycką książkę, zwłaszcza, że ma ciekawą oprawę graficzną, wykonaną przez Julitę Łobaczewską.
Krystyna Gudel
___________
Anna Brykalska-Naruszewicz – jest lekarzem, poetką, admiratorką przyrody Podlasia. Urodziła się i pracuje w Białymstoku i okolicach. Jej wiersze ukazywały się w antologiach, m.in. w „Białystok Poetycki 2011r”. W 2014 zaproponowała debiutancki tomik poezji pt. „Radość dni”. W kolejnym roku ukazał się zbiorek jej wierszy pt. „Miedziane”. W 2017 została zauważona w Konkursie im. Anny Markowej, w kategorii Open. A w 2020 wydany został tomik jej wierszy pt. „W zasadzie to jest o niej”.
____________
Krystyna Gudel z d. Dyszkiewicz (rocznik 1959), emerytowana nauczycielka, mieszka w Suchowoli. Pracowała w Szkole Podstawowej w Zabielu i w Zespole Szkół w Jaświłach. Poetka, regionalistka, inicjatorka wydarzeń kulturalnych. Prowadzi warsztaty dla dzieci i spotkania autorskie z dorosłymi. Stypendystka Marszałka Województwa Podlaskiego na rok 2019. Należy do NKL w Białymstoku i do Stowarzyszenia Autorów Polskich II Oddział w Warszawie. Wydała 9 tomów poetyckich: Sady pozostawione (2003), Stopy na ścieżkach (2008), Tam rodziły się tęsknoty (2011), Stąd (2015), Którędy do domu? (wiersze dla dzieci) (2016), Pielgrzymka codzienna (2018), Ziemi swojej i ludziom (2019), Jeszcze z tobą zatańczę (2020), Spacery kota Mateusza i inne wiersze (wiersze dla dzieci) (2020). Ponadto zebrała i opublikowała wspomnienia wojenne w książce Historie pazurem wojny kreślone (2017), jest autorką tekstów do dwóch przewodników po gminie Suchowola, pisze do kwartalnika Biebrzańskim Szlakiem, jej utwory ukazały się w ponad 120 antologiach, almanachach i publikacjach pokonkursowych. Kolekcjonuje ołówki.