Czytasz
Irena Słomińska o tomiku wierszy Marka Dobrowolskiego – ,,Jednym słowem kobieta”

Irena Słomińska o tomiku wierszy Marka Dobrowolskiego – ,,Jednym słowem kobieta”

FALOWANIE SENSÓW

 

 

Malutka, kieszonkowa książeczka, której zawartość zapowiada okładka – kopia obrazu Gustava Klimta „Pocałunek”, namalowana kawą przez Katarzynę Grabowską. Książeczka zatytułowana „Jednym słowem kobieta”, jej autorem jest Marek Dobrowolski.

Jest to wybór wierszy poety, który otwarcie (z uśmiechem) przyznaje się do ich pokrewieństwa (między innymi inspiracjami, jak sądzę) z lekturą romansów.

Kobieta, namiętność, miłość, marzenie mienią się w tej książeczce niuansami, wieloznacznością, subtelnymi przesunięciami sensów. W wierszu „*** kiedy stanęła przed nim…” podmiot staje się „lustereczkiem” z bajki, które odbija napięcie seksualności, przesuwając je w krajobraz westchnienia: lustro / omal nie pękło / zajrzało jeszcze w dekolt / uśmiechnęło się / spojrzawszy / na złote kolczyki / pełne seksu // westchnienie niczym echo / odpowiedziało // tyś najpiękniejsza (str. 16).

Rozpiętość znaczeń związanych z wyobrażeniem i doznaniem kobiety, przywołanych w wierszach, jest ogromna: w szczegółach tkwi / diabeł // albo / anioł (str. 8).

Ale to tylko igraszki sensu, nie bierzmy ich dosłownie, choć sugerują… Co? Znaczenia falują, nakładają się na siebie, różne stany uczuć delikatnie (lub namiętnie) zmieniają ich obraz. Miłość staje się niedopowiedzeniem lub czymś gwałtownie konkretnym. Jest to poezja namiętności, oszczędna, subtelna i chwilami otwierająca się w głąb duszy podmiotu: *** // pod suknią codzienności / rozżarzone ciało / szukające nienazwanej bieli / wspólnego łoża // delikatne dłonie / z nadludzką siłą / zdolne zrodzić / czar istnienia // w niecierpliwych oczach / błysk / rozmyty / w barwy tęczy // jednym słowem // kobieta (str. 15).

To jakby „zachłanne” zespolenie dwojga kochanków, które z czasem otwiera nowe perspektywy: *** // twoją nagość / okrywam przytuleniem / nieśmiałym / i delikatnym / jak cień / koronkowych firan / które na zmianę / drżą i falują // jak piękny / wiersz (str. 20).

Kobieta staje się urodzinowym tortem (str. 26), namiętność rozpala ognisko, w którym brzmi jak wiolonczela (str. 27), jest energią. Podmiot zastanawia się: widziałem / czy mi się przyśniła // kosmiczna miłość (str. 9). Metafory podkreślają smakiem, obrazem, dźwiękiem, zapachem to, co poza poezją jest niewyrażalne.

Jednak namiętność się wypala, pozostaje duchowa tęsknota za spokojem bliskości.

Ogromną rolę w tym zbiorku odgrywa ruch, działanie, czasem gwałtowne, „aranżacja” gry miłosnej i wielość odcieni uczuć podmiotu lirycznego, w tym żart ze spełnienia: łapię cię w pół / i obejmuję zachłannie / tak jak zawsze wzrokiem / obejmuję urodzinowy tort (str. 26).

To wielka sztuka pisać o uczuciach przekonująco, subtelnie, głęboko. Otwierać je jak orzech, którego jądro jest także wieloznaczne.

Irena Słomińska

 

Marek Dobrowolski. Jednym słowem kobieta. Nauczycielski Klub Literacki, Białystok 2023

______________________________________________
Marek Dobrowolski – urodził się w 1962 roku w Białymstoku. Z wykształcenia ekonomista, z zawodu bankowiec, z zamiłowania poeta. Członek Nauczycielskiego Klubu Literackiego w Białymstoku. Swoje życiowe doświadczenia i przemyślenia przedstawia w wierszach, tekstach satyrycznych oraz w aforyzmach i fraszkach. Twórca Erotomei, laureat I nagrody w Czerwcowym Konkursie Jednego Wiersza, Łomża 2010 za wiersz ***pomiędzy mną a śliwą. Samodzielnie zadebiutował tomikiem wierszy Między ziemią niebem a mną (2010). Następnie ukazały się tomiki: „To nie my wymyśliliśmy raj” (2012) oraz „Jestem niewielką ścieżką” (2016), „Ciemnofioletowy (2023), „Jednym słowem kobieta” (2023). W najbliższych planach wydawniczych ma publikację fraszek i aforyzmów.

Irena Słomińska – urodziła się w 1948 roku, w Siemiatyczach. Ukończyła filologię polską na Uniwersytecie Gdańskim. Poetka, autorka recenzji, współredaktorka tomików. Debiutowała w 1975 („Głos Szczeciński”). Opublikowała arkusz poetycki Stopa za stopą (Szczecin 1976) oraz w Białymstoku tomiki: Granice (1990), Powracają ogrody(1994), A przecież jest jeszcze miłość (1999), W błękicie odnajdziemy się o zmierzchu (2001), Przebaczyć sobie dzień (2003), A w kruchej skorupce dusza (2004), Smak istnienia (współautorka, 2009), Pogranicza (2011), Przydrożnym różom nie brak wyobraźni (2012), Doznania (2016), Tożsamość (2018), Jestem (2019), Nieskończony wiersz (2019), Nić, nie tylko Ariadny(2020), Lampka wiary (wybór), (2020). Związana z Nauczycielskim Klubem Literackim w Białymstoku. Jest członkiem Związku Literatów Polskich. Mieszka w Białymstoku.

 

 

 

 

 

 

Przewiń do góry
Skip to content