Czytasz
Imieniny Anny Markowej 2022

Imieniny Anny Markowej 2022

Dobra poezja nie wymaga murów i ścian, można ją czytać również na ulicy lub na skwerze.
Spontaniczny pomysł sprzed czterech lat, aby w gronie przyjaciół, poetów, mieszkańców Białegostoku, miłośników poezji i prozy pisarki spotykać się w dniu imienin Anny na Skwerze Anny Markowej* rozwija się. Ten rok jest szczególny, bo Anna Markowa obchodziłaby swoje 90 urodziny.

Swój udział w wydarzeniu zapowiedzieli syn i synowa Anny Markowej oraz grupa przyjaciół, która podzieli się wspomnieniami o pisarce Zapraszamy tez wszystkich chętnych mieszkańców Białegostoku i turystów. Podczas imieninowego plenerowego spotkania przeczytamy, przyniesione przez uczestników, ulubione wiersze autorki oraz utwory wybrane i wydrukowane przez syna pisarki Lecha Marka. Każdy uczestnik otrzyma na pamiątkę jeden wiersz. Przeczytamy utwory tegorocznych laureatów IX Konkursu Literackiego im. Anny Markowej organizowanego przez Studenckie Koło Naukowe Klub Humanistów przy Wydziale Filologicznym UwB i Stowarzyszenie Schola Humana. Poznamy też rezultaty Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej: Anna Markowa – życie i twórczość oraz plany wydania monografii poświęconej pisarce.

Spotkajmy się dzisiaj,  26 lipca o godz. 19.00, na Skwerze Anny Markowej (tuż przy gmachu Wydziału Filologicznego – na początku ul. Kalinowskiego).

Organizatorami Imienin Anny Markowej są Wydział Filologiczny Kolegium Literaturoznawstwa Uniwersytetu w Białymstoku oraz Stowarzyszenie Szukamy Polski.
Patronat medialny Polskie Radio Białystok i portal poeciwsieci.pl

Obejrzyj film poświęcony Annie Markowej zrealizowany przez współorganizatora spotkania Stowarzyszenie 100-lecie Kobiet, które zapisało Annę Markową do grona niezwykłych osobowości, tworzących Podlaską Księgę Kobiet:

________________
* „Twórczość poetycka Anny Markowej nie wymaga rekomendacji. Spod pióra tej autorki wyszło kilkanaście książek, które na długo zapadają w pamięć, gdyż dotyczą spraw głęboko ludzkich. Mądre doświadczeniem i gorzkie dojrzałością, poruszają prawdą o człowieku, pięknem formy i bogactwem świata wyobraźni poetyckiej. Taki jest zbiór wierszy Moja piękna ciemnowłosa, podobne refleksje budzi tom opowiadań Długożywie. (…) Do wymienionych tytułów dołączył Ciemny lakier, w którym Anna Markowa potwierdza swoje wielkie mistrzostwo dowodząc, iż o sprawach ważnych, tak starych jak człowiek i jego natura, można mówić wieloma głosami oraz poddawać je wielorakiej interpretacji. (…) Zbiór wierszy A. Markowej to traktat poetycki o tajemnicy życia i śmierci, o zagadce naszego bytowania w świecie, o przyjaźni, miłości i pięknie, o ciemnej goryczy doświadczenia odbitej w upływającej rzece czasu:” /T. Zaniewska, Oswajanie czasu, przedmowa do: A. Markowa, Ciemny lakier, Białystok 2002, s. 5/

Bożena Bednarek
Redakcja Poeci w sieci
Stowarzyszenie Szukamy Polski

 

 

 

 

\

 

 

Przewiń do góry
Skip to content