Czytasz
I Ogólnopolski Konkurs Recytatorski im. Doroty Radomskiej

I Ogólnopolski Konkurs Recytatorski im. Doroty Radomskiej

I Ogólnopolski Konkurs Recytatorski im. Doroty Radomskiej odbędzie się w Białymstoku w dniach 22-24 marca bieżącego roku.

Wielokrotnie nagradzani recytatorzy z 14 województw zaprezentują się przed  białostocką i podlaską publicznością już 23 i 24 marca 2024 roku w Akademii Teatralnej i Uniwersyteckim Centrum Kultury. OKR im. Doroty Radomskiej to nie  tylko festiwal słowa, ale również piosenki aktorskiej i autorskiej oraz poezji  śpiewanej.

Uczestnicy konkursu już w piątek spotkają się w Fundacji Pracownia Teatralna  Justyny Godlewskiej-Kruczkowskiej przy ul. Mickiewicza 71a w Białymstoku, aby  wyruszyć do Supraśla, do legendarnego już Teatru Wierszalin, gdzie będą mogli  wziąć udział w specjalnie przygotowanych warsztatach. To ważna część przygotowań do prezentacji konkursowych, które będzie można oglądać niemal  przez całą sobotę w Akademii Teatralnej przy ul. Sienkiewicza 14 w Białymstoku na  Sali Teatru Szkolnego im. Jana Wilkowskiego.

Dzięki wsparciu wielu partnerów, wśród których jest m.in. Województwo podlaskie  (podlaskie.eu), Miasto Białystok (www.bialystok.pl), Uniwersytet w Białymstoku,  Książnica Podlaska, Teatr Kamienica w Warszawie, Nie Teatr w Białymstoku i  wspomniana już Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie,  Filia w Białymstoku czy firma Aquarius, wstęp na przesłuchania konkursowe jest bezpłatny.

Wejściówki można rezerwować wypełniając krótki formularz dostępny → pod linkiem.

W niedzielę, 24 marca organizatorzy zapraszają do Uniwersyteckiego Centrum  Kultury Uniwersytetu w Białymstoku, gdzie o godzinie 12:00 odbędzie się koncert  galowy reżyserowany przez Michała Kurka – aktora znanego z wielu ról telewizyjnych  i filmowych oraz ze sceny Teatru Polskiego w Warszawie. Po koncercie zostaną wręczone nagrody OKR im. Doroty Radomskiej, przyznane przez wybitne jury w  składzie: Justyna Sieńczyłło, Sylwia Achu, Artur Dwulit, Krzysztof Korotkich, Paweł Szymański.

„Jestem ogromnie szczęśliwy, że marzenia zamienione w plany zmaterializowały się w tym wielkim święcie kultury, sztuki, poezji i muzyki. Zainteresowanie  Ogólnopolskim Konkursem Recytatorskim im. Doroty Radomskiej organizowanym  przez Pracownię Teatralną przerosło nasze najśmielsze oczekiwania. To wszystko  nie byłoby możliwe, gdyby nie instytucje, uczelnie, firmy, które z dumą i radością dołączyły do grona partnerów i współorganizatorów Konkursu. Szczególne  podziękowania należą się naszemu partnerowi strategicznemu, jakim jest Województwo Podlaskie. Dzięki wsparciu z Urzędu Marszałkowskiemu mogliśmy wzbogacić ofertę kulturalną dla mieszkańców województwa o rzecz niepowtarzalną, jaką jest Ogólnopolski Konkurs Recytatorski – mówi Tomasz Grzegorz Buczkowicz, jeden z pomysłodawców i koordynator Konkursu. Justyna Godlewska-Kruczkowska, prezes Fundacji Pracownia Teatralna dodaje: “Tym wydarzeniem pielęgnujemy pamięć o wyjątkowej i nietuzinkowej  artystce, której już między nami nie ma, ale jej kreacje i dokonania pozostały  głęboko w sercach mieszkańców naszego miasta i regionu. Pozwolę zacytować sobie profesora Krzysztofa Korotkicha, który powiedział, że to dużo piękniejszy, żywy pomnik pamięci niż metalowa tabliczka”.

„Białystok potrzebuje takich wydarzeń, by promować sztukę i artyzm, wspierać recytatorów i pieśniarzy. Czuję, że mama byłaby zaszczycona tym, że jej imię patronuje takiemu przedsięwzięciu. W jej życiu celebrowanie sztuki zajmowało  niezwykle ważne miejsce. Z ogromnym wzruszeniem obserwuję, że wartości, którym  była wierna całe życie, są wciąż pielęgnowane i trwają. Taki konkurs w pewien sposób otworzy też furtkę na popularyzację i edukację w dziedzinie żywego słowa, literatury, piosenki aktorskiej. W dzisiejszych czasach jest to bardzo potrzebne.

Bardzo się cieszę, że będę miała szansę tego doświadczyć i jestem pewna, że  emocje, których dostarcza nam konkurs pozostaną na długo we wspomnieniach” –  mówi z kolei Julia Zaniewska, córka Doroty Radomskiej.

Ogólnopolski Konkurs im. Doroty Radomskiej już 23 i 24 marca w Białymstoku.Fundacja Pracowania Teatralna ma zaszczyt zaprosić miłośników sztuki żywego słowa na Ogólnopolski Konkurs Recytatorski im. Doroty Radomskiej, który już 22 marca 2024 r. Startuje w Białymstoku.
____________________________________
Patronka konkursu – Dorota Radomska

Dorota Radomska była artystką totalną.Obdarzona nietuzinkową urodą i wyjątkową wrażliwością, wzruszała i bawiła widzów przez prawie trzy długie dekady. Jej domeną stały się role wielkich dramatycznych bohaterek. Dość wymienić Panią Betterton ze „Stworzeń Scenicznych” April De Angelis, Helenę Dulską z „Moralności Pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej, Małgorzatę z „Mistrza i Małgorzaty” Michaiła Bułhakowa czy Ałłę z „Gąski” Nikolaja Kolady. W kabaretach wyjątkowo udanie wcielała się w postać Hanki Ordonówny. Hipnotyzowała i zachwycała wierne rzesze widzów, nie tylko na deskach Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku, ale również w Operze i  Filharmonii Podlaskiej, w musicalu „Korczak” czy „Skrzypek na dachu”. Była bardzo  wyczulona na jakość słowa, sens i przesłanie tworzonych spektakli, wyjątkowo  pracowita i pokorna wobec sztuki, stanowiła wzór do naśladowania dla młodych teatralnych adeptów. Odeszła w wieku pięćdziesięciu lat, 8 września 2016 roku, pozostawiając trudną do  wypełnienia, w świecie kultury naszego miasta i regionu, lukę

źródło: https://pracowniateatralna.pl/

poeciwsieci.pl

 

 

Przewiń do góry
Skip to content