Czytasz
Haiku w Krasnogrudzie

Haiku w Krasnogrudzie

Jutro Krasnogruda gościć będzie  mistrzynię haiku Agnieszkę Żuławską-Umedę. Kultura polska jej zawdzięcza najwięcej jeśli chodzi o upowszechnienie wiedzy o japońskiej tradycji poezji wiązanej i z czasem coraz bardziej wyodrębniającej się z niej tradycji krótkiego wiersza znanego nam jako haiku. W 1983 roku, w nakładzie dwudziestu tysięcy egzemplarzy, ukazał się w Ossolineum legendarny już zbiór japońskich haiku, przez nią przetłumaczonych i zaopatrzonych jej znakomitym wstępem. Opublikowała też dzienniki podróży Matsuo Basho i ważne studium „Poetyka szkoły Matsuo Basho (lata 1684-1694)”. W ubiegłym roku, jako „Książkę do pisania”, przygotowała dla „Austerii” wybór tekstów Basho z komentarzami pt. „Ścieżkami Północy – w poszukiwaniu korzeni poezji”. Ta publikacja to edytorska perełka, wspaniale zilustrowana cennymi drzeworytami z kolekcji Fundacji Jerzego Leskowicza. Będzie do nabycia i w Krasnogrudzie i w Sejnach. \
Wcześniej jednak spotkamy się w Białej Synagodze na wernisażu zupełnie niezwykłej wystawy Dovilė Dagienė „Pamięć roślin”.

Przybywajcie!

Krzysztof Czyżewski

fot: Krzysztof Czyżewski
__________________________
Krzysztof Czyżewski – polski pisarz, reżyser i animator działań międzykulturowych, współtwórca Ośrodka „pogranicze – sztuk, kultur, narodów” w Sejnach oraz Fundacji Pogranicze. W 2011 wraz z zespołem Pogranicza, otworzył Międzynarodowe Centrum Dialogu w Krasnogrudzie. Inicjator programów dialogu międzykulturowego w Europie Środkowej, na Bałkanach, Kaukazie, Azji Środkowej, Indonezji, Bhutanie, Afryce Północnej i innych pograniczach świata. Wykładowca wielu uniwersytetów w Europie i USA; obecnie jest profesorem Uniwersytetu Bolońskiego i Rutgers University.

 

 

Zobacz też

 

 

Przewiń do góry
Skip to content