Czytasz
Erazm Stefanowski laureatem Nagrody Poetyckiej ORFEUSZ MAZURSKI

Erazm Stefanowski laureatem Nagrody Poetyckiej ORFEUSZ MAZURSKI

Decyzją jury XII edycji  Nagrody Poetyckiej im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego ORFEUSZ za najlepszy tom roku, obradującego w składzie: Jarosław Ławski (przewodniczący), Agnieszka Czajkowska, Barbara Gruszka-Zych, Bronisław Maj, Marek Zagańczyk (sekretarz jury Wojciech Kass), laureatem tegorocznego Orfeusza Mazurskiego został Erazm Stefanowski za tom „Za grosz świętości”. Książka została wydana przez augustowską „Fundację Słowo i Obraz” Janiny Osewskiej, dzięki wsparciu finansowemu Instytutu Literatury w ramach programu „Tarcza dla literatów”.

Nagroda Orfeusza jest przyznawana pod honorowym patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotra Glińskiego, Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego Gustawa Marka Brzezina i Pen Clubu Polska. Partnerzy nagrody: Stowarzyszenie Leśniczówka Pranie, dwumiesięcznik literacki Topos, Uniwersytet w Białymstoku, Akademia Teatralna im. A Zelwerowicza w Warszawie.

Recenzje i komentarze dotyczące książki „Za grosz świętości” były już prezentowane na portalu poeciwsieci.pl, a podzielili się nimi ks. Jerzy Szymik, Eligiusz Dymowski i Wojciech Wencel, natomiast ks. Jerzy Sikora w następujący sposób opisał tom:

„Stefanowski próbuje wierszem w nowy sposób mówić o religii – odważnie, groteskowo, ale nie lekceważąco. Bez patosu, bez nabożnego zadęcia. (…) W zbiorze Za grosz świętości mamy wiele błyskotliwych, nad wyraz celnych, zaskakujących spostrzeżeń. (…) Autor daje świetne puenty, swoiste morały – swoiste to znaczy nie nachalne, lecz będące sugestią, a nie definitywną odpowiedzią. A nawet – paradoksalnie – odpowiedzią w postaci zwielokrotnionego znaku zapytania. (…) Wiersze Erazma Stefanowskiego są pełne religijnego napięcia. Są przemyślane, przeżyte i zapewne przemodlone. Wiarygodne. A jeszcze lepiej powiedzieć: wiary godne (…). W jego wierszach nic nie jest zbędne, ani jedno słowo, ani jedna litera. (…) Te wiersze nie koją, nie uspokajają. One zasiewają niepokój, zmuszają do otwarcia się i stanięcia w prawdzie – przed sobą i przed Bogiem. Mają charakter konfesyjny, poetyckiej spowiedzi. Szczerej aż do bólu”[1].

Gala, podczas której zostanie wręczona nagroda, będzie miała miejsce 22 lipca 2023 roku w Muzeum K. I. Gałczyńskiego w Praniu.

Laureatowi ORFEUSZA MAZURSKIEGO życzymy dalszych sukcesów literackich.

[1] Źródło tekstu: Jerzy Sikora, Wiersze wiary godne, „Nowy Napis Co Tydzień”, 2023, nr 197

poeciesieci.pl

 

 

 

 

 

 

 

 

Przewiń do góry
Skip to content