Czytasz
Dzień Języka Ojczystego z Teatrem Dramatycznym – odsłona pierwsza

Dzień Języka Ojczystego z Teatrem Dramatycznym – odsłona pierwsza

21 lutego obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego, który został ustanowiony przez UNESCO w 1999 roku. Jest to doskonała okazja do tego, aby zachwycić się poezją romantyczną w wykonaniu aktorów Teatru Dramatycznego w Białymstoku.

• W ramach projektu „Poezja – Lubię to!” w 2021 roku zostały nagrane trzy audycje przybliżające twórczość polskich wieszczów: Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego i Cypriana Norwida.
– W ten sposób chcieliśmy przypomnieć i zachęcić czytelników do zapoznania się z dziełami epoki romantyzmu – powiedział Piotr Półtorak, Dyrektor Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku.

• Zdecydowano się na poezję romantyczną, czyli bardzo duży kaliber: Mickiewicz, Słowacki i Norwid. Materiały filozoficzne, impresyjne, nasycone metaforami, bardzo trudny kontekst społeczny, religijny, polityczny ówczesnych czasów. Rozczytanie tej poezji wymagało bardzo dużej wiedzy. Postawiono na pracę indywidualną z aktorami, którzy mieli za zadanie przygotować się w obrębie kontekstów, ale sam tekst powiedzieć tak, żeby dotyczył czegoś intymnego dla każdego z aktorów. Efekt pracy można zobaczyć na kanałach internetowych Teatru: YouTube oraz Facebook – mówi Piotr Szekowski, aktor Teatru Dramatycznego, pomysłodawca projektu.

W nagraniu audycji internetowych udział wzięli: Paula Gogol, Kamila Wróbel-Malec, Beata Chyczewska, Ewa Palińska, Agnieszka Możejko-Szekowska, Katarzyna Mikiewicz, Marek Cichucki, Marek Tyszkiewicz, Sławomir Popławski oraz Piotr Szekowski.

Zadanie „Poezja – Lubię to!” dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego w ramach programu „Promocja czytelnictwa 2021” oraz z budżetu Województwa Podlaskiego.

Zapraszamy do wspólnego świętowania tego szczególnego dnia!

Dzisiaj spotkanie z poezją Adama Mickiewicza:


źródło: Teatr Dramatyczny w Białymstoku


poeciwsieci.pl

 

 

 

 

 

 

 

 

Przewiń do góry
Skip to content