Czytasz
Cztery nagrody i dwa wyróżnienia w IX Konkursie Literackim im. Anny Markowej

Cztery nagrody i dwa wyróżnienia w IX Konkursie Literackim im. Anny Markowej

Autorzy najlepszych utworów prozatorskich i poetyckich odebrali wczoraj, 26.05.2022, nagrody i wyróżnienia w IX Konkursie Literackim im. Anny Markowej. Laureatów poznaliśmy podczas Gali, jaka odbyła się po południu w auli Wydziału Filologicznego Uniwersytetu w Białymstoku.

Konkurs, któremu patronuje związana przez wiele lat z Białymstokiem poetka, pisarka, dziennikarka i autorka tekstów piosenek, skierowany jest do podlaskich uczniów i studentów. W tym roku nadesłali oni łącznie blisko 50 utworów.

Prace na tegoroczny konkurs pisali uczniowie i studenci z całego regionu. Teksty nagrodzone i wyróżnione przez Kapitułę prezentowały dojrzały warsztat pisarski, świadczyły o znajomości pisarstwa Anny Markowej i głębokim namyśle nad nim. Uczniowie i studenci – autorzy i autorki nadesłanych prac – mają talent artystyczny, który trzeba i warto szlifować. W procesie oceny członkowie Kapituły brali pod uwagę oryginalność prezentacji tematu, kreatywność językową, zamysł twórczy, sprawność w posługiwaniu się słowem pisanym – podsumowuje dr hab. Krzysztof Korotkich, prof. UwB, przewodniczący Kapituły Konkursu.

W gronie oceniających nadesłane utwory znaleźli się także Lech Marek – syn Poetki, Teresa Radziewicz – nauczyciel, poetka, instruktorka teatralna, Dorota Sokołowska – dziennikarka Polskiego Radia Białystok, Karol Zimnoch – student filologii polskiej UwB, członek Studenckiego Koła Naukowego Klub Humanistów oraz Ewa Gorlewska z Wydziału Filologicznego Uniwersytetu w Białymstoku.

Kapituła nagrodziła czworo i wyróżniła dwoje uczestników.
I nagrodę przyznała Luizie Lubowickiej, uczennicy Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Policealnych w Wysokiem Mazowieckiem, za tryptyk poetycki pt. Światło.
II nagrodą nagrodzone zostały ex aequo Wiktoria Korzun, uczennica III Liceum Ogólnokształcącego w Białymstoku, za utwór prozatorski pt. Światło flesza oraz Ewa Wilczewska z I Liceum Ogólnokształcącego w Białymstoku, za utwór prozatorski pt. Buscando (ona też otrzymała nagrodę specjalną ufundowaną przez Lecha Marka).
Laureatem III miejsca został Jan Franciszek Czyżewski, uczeń II Liceum Ogólnokształcącego w Łomży, za utwór prozatorski pt. Cel.

Wyróżnienia otrzymały Marcelina Kalinowska, studentka Wydziału Filologicznego Uniwersytetu w Białymstoku, za utwory poetyckie:  Sztuka; Świeca; Ardor, a także Aleksandra Kowalczuk z VI Liceum Ogólnokształcącego w Białymstoku, za wiersze: Beksiński – fotografia starca z noworodkiem – lata 50; krebs; upadek.

Prace laureatów zostaną opublikowane w czasopiśmie „Próby. Nieregularnik Filologiczny”.  Nagrody, o łącznej wysokości 6 tys. zł, ufundowali patroni honorowi konkursu – Rektor Uniwersytetu w Białymstoku oraz Prezydent Miasta Białystok.

Patronat medialny nad konkursem objęły Polskie Radio Białystok, TVP 3 Białystok, proanima.pl.

fot. K. Dziedzik, UwB

źródło: uniwersytet w Białymstoku

poeziwsieci.pl

 

 

 

 

 

 

 

Przewiń do góry
Skip to content