Czytasz
Ćwiczenia z pamięci – recenzja tomiku poezji Zofii Piłasiewicz

Ćwiczenia z pamięci – recenzja tomiku poezji Zofii Piłasiewicz

 

„Ćwiczenia z pamięci” Zofii Piłasiewicz
Niewielki i oszczędny graficznie tomik poetycki „Ćwiczenia z pamięci” Zofii Piłasiewicz wydała w 2020 roku Fundacja Sąsiedzi. Czterdzieści sześć wierszy zapada w pamięć i porusza wyobraźnię.

Zofia Piłasiewicz


„Rolą tomików poetyckich i rolą wierszy jest zwracanie uwagi na szczegóły naszego świata, które czasem omijamy w biegu. I mam nadzieję, że to znajdziecie Państwo w tomiku. Jest on bardzo skromny, nierzucający się w oczy, ale mam nadzieję, że jego treść przyciągnie Państwa uwagę”.-powiedziała autorka.

Te wiersze wypływają z wdzięczności dla ludzi, których autorka spotkała i których opowieści miała przywilej usłyszeć oraz dla miejsc, dla przyrody, dla jeziora, rzeki i zwierząt.

Krzysztof Czyżewski tak napisał o tych utworach:
„Wiersze Zofii Piłasiewicz są gościnne, spod pióra podróżniczki, która z niejednego pieca chleb jadła i niejeden otrzymała gościniec na drogę. Zapomnienie sprzeniewierza się gościnności, stąd te ćwiczenia w słowach, które są nie tyle darowane, ile odwzajemniające dar”.

Józef Zenon Budziński swoje wrażenia po lekturze tomiku Zofii Piłasiewicz opisał tak:
„Mój wieloletni przyjaciel, poeta i twórca, ksiądz Marian mawia tak: „przytulam do serca”. Zosiu i ja Twój tomik ”Ćwiczenia z pamięci” przytulam do serca, będąc pod wrażeniem skromności, dostojeństwa i mądrości, jakie zawiera w sobie. Cóż może napisać taki mądry i dojrzały człowiek jak Ty. Doświadczony w każdej dziedzinie życia i wrażliwy no to co go otacza. Człowiek, który wie na czym stoi i co tak naprawdę w życiu jest najważniejsze! Tuż obok drugiego człowieka, męża z którym dane jest być czterdzieści lat i czuć „spojrzenie w którym mieszka miłość”. No bo cóż może zamieszkać w sercu, w duszy dwojga ludzi, człowieka, małżonka, przyjaciela?

***
to już czterdzieści lat
odkąd dzielimy
razem
poranki
wdzięczni
za ciepło ciał
i serc,
za czułość, bliskość
i to spojrzenie
w którym
mieszka miłość
                             Zofia Piłasiewicz

Zapewniam Cię Zosieńko, że istnieje psi raj „to niech tam będzie łąka… i rzeka… i drzewo”, nie może być inaczej. W raju są też psy, są też zwierzęta, nie wyobrażam sobie tego inaczej, nie może by inaczej.

***
a jeśli istnieje psi raj
to niech tam będzie łąka
… i rzeka… i drzewo

i lekkość ruchu
bez bólu
i ludzka miłość niech
tam dopływa razem
z obłokami…

tylko o to proszą
oczy mojego psa
odchodzącego…
donikąd
                   Zofia Piłasiewicz

Bardzo mnie poruszają Twoje opisy drzew „patrzę na drzewa, one wzrastają razem z nami”, Ująć krótko, nazwać rzecz po imieniu – Ty to potrafisz. Kochasz przyrodę – naturę wraz z człowiekiem.

Twój tomik to swoiste wyznanie wiary we wszystko co dla Ciebie najważniejsze, we wszystko co Cię otacza. Na wszystko patrzysz z rozwagą, rozsądkiem, z miłością. Nie chcę się rozpisywać, bo nie jestem specjalistą w dziedzinie literatury i poezji. Wiem jedno, warto poznać ten tomik i warto do niego wracać. Jest on pod wieloma względami cenny i jak mówi mój przyjaciel ks. Marian – warto go też przytulić do serca. Sercem ogarnąć treść i mądrość, jaką przekazuje Zofia Piłasiewicz.

Osobiście dziękuję. Osobiście bardzo polecam. Osobiście często powracam do jego zawartości. Z życzeniami dobrego czytania – Józef Zenon Budziński.

Zofia Piłasiewicz „Ćwiczenia z pamięci”, Wyd. Fundacja Sąsiedzi, Białystok 2020, ISBN 978-83-64505-99-7. Tom powstał w ramach stypendium Burmistrza Miasta Augustowa w zakresie twórczości artystycznej oraz upowszechniania kultury i sztuki w 2020 r.

 opr. Bożena Bednarek
Stowarzyszenie Szukamy Polski
Redakcja Poeci w sieci

(foto – Jerzy Lech)

_________
Zofia Piłasiewicz – autorka książek: „Syberyjski sen. Opowieść bezdrożna”, „Gruzja. W pół drogi do nieba”, „Podróż”, tomiku wierszy „Ćwiczenia z pamięci”, licznych artykułów prasowych dotyczących podróży i nie tylko. Zdobywczyni I nagrody w Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim im. Mikołaja Kajki (2019) i Ogólnopolskim Czerwcowym Konkursie Jednego Wiersza (Łomża 2012) . Zajmuje się też fotografią. Wystawy indywidualne: „ Moje pejzaże” 2008, „Impresje” – 2010, „Sen leśnych olbrzymów” – 2012, „Gruzja w pół drogi do nieba” – 2013, „Północ-Światło-Przestrzeń” 2018, „Droga” – 2019, udział w wystawie zbiorowej „Mężczyźni w obiektywie kobiet” – 2013.

 

Zobacz też

 

 

 

Przewiń do góry
Skip to content