Czytasz
Anna Czartoszewska o tomikach poetyckich Ireny Słomińskiej

Anna Czartoszewska o tomikach poetyckich Ireny Słomińskiej

 

,,Stopa za stopą”, wiersz za wierszem, tomik za tomikiem…

„Nić Ireny” rozwija się przez „pogranicza” i „granice”, poza granice, aż po „błękit”, w głąb ziemi, „w głąb serca”, w głąb siebie. Związuje, oplata „wszechświat” i „mikrokosmos”, „przydrożne róże”, „ogrody’, ludzi. Autorka dzieli się z nami swoim „jestestwem”, 'doznaniami”, kolorami dni i nocy, „krajobrazami ruchomymi i stałymi”, niezwykłością i zwykłością przemijania. Pisze dla nas „nieskończony wiersz”, rozłupuje „kruchą skorupkę duszy”, głodne „ręce wierszy” otwiera na oścież, „lampką wiary” rozświetla mrok.

W utworze „Spotkanie” Irena Słomińska mówi, że „spotkaliśmy się, by smakować wiersze”.

Dziękuję za to spotkanie, za ten smak, „esencję smaku”, „ponadczasową pojemność konserwującą hausty życia”.

W tekście użyłam cytatów lub motywów z twórczości Ireny Słomińskiej

Anna Czartoszewska

 

_______________________
Anna Czartoszewska – członkini Nauczycielskiego Klubu Literackiego w Białymstoku. Poszukiwaczka najpiękniejszej drogi do serc czytelników. Autorka książki Co jest najważniejsze?, wydanej za sprawą wygranej w konkursie Bajka z przesłaniem, organizowanym przez Wydawnictwo św. Macieja Apostoła z Lublińca. Laureatka wielu ogólnopolskich konkursów literackich. Juror konkursów poetyckich. Jej twórczość  publikowano na portalach literackich, w pismach literackich w nieregularniku Epea i w dziesiątkach antologii.. Można ją było usłyszeć m.in: na stronie Biblioteki Publicznej w Rabie Wyżnej – czytanie w czasach zarazy, w audycji Pióro Feniksa (Radio Guardian), w Ogrodowych Czytaniach Czwartkowych, w Poetyckich Potyczkach w Kopkach z Górką oraz na spotkaniach autorskich, organizowanych w domach kultury, w szkołach i przedszkolach.

_______________
Irena Słomińska –
urodziła się w 1948 roku, w Siemiatyczach. Ukończyła filologię polską na Uniwersytecie Gdańskim. Poetka, autorka recenzji, współredaktorka tomików. Debiutowała w 1975 („Głos Szczeciński”). Opublikowała arkusz poetycki Stopa za stopą (Szczecin 1976) oraz w Białymstoku tomiki: Granice (1990), Powracają ogrody(1994), A przecież jest jeszcze miłość (1999), W błękicie odnajdziemy się o zmierzchu (2001), Przebaczyć sobie dzień (2003), A w kruchej skorupce dusza (2004), Smak istnienia (współautorka, 2009), Pogranicza (2011), Przydrożnym różom nie brak wyobraźni (2012), Doznania (2016), Tożsamość (2018), Jestem (2019), Nieskończony wiersz (2019), Nić, nie tylko Ariadny(2020), Lampka wiary (wybór), (2020). Związana z Nauczycielskim Klubem Literackim w Białymstoku. Jest członkiem Związku Literatów Polskich. Mieszka w Białymstoku.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Przewiń do góry
Skip to content