Czytasz
A może poezja?

A może poezja?

 

Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku pozyskała 250 tys. zł z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Oznacza to, że biblioteka zakupi jesienią tego roku ok. 11 tys. książek. Czytelnicy już mogą zgłaszać propozycje tytułów, jakie chcieliby zobaczyć na bibliotecznych półkach. My chcemy zgłosić zakup tomików poetyckich naszych podlaskich poetów. 

Zamiast 4, aż 11 tysięcy książek wzbogaci jesienią 2020 roku księgozbiór Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego wicepremier Piotr Gliński zaakceptował zwiększenie dotacji dla Książnicy z 90 tys. do 250 tys. zł na zakup nowości wydawniczych. Środki pochodzą z ministerialnego Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, realizowanego przez Bibliotekę Narodową. Takie zwiększenie dotacji było możliwe gdyż Książnica – dzięki środkom z budżetu województwa oraz budżetu miasta – posiadała fundusze na wkład własny na wymaganym poziomie.
W związku z tym zachęcamy Czytelników do zgłaszania propozycji książek, których nie powinno zabraknąć na naszych półkach. Wystarczy wysłać maila na adres: zglosksiazke@ksiaznicapodlaska.pl. Wiadomość powinna zawierać: tytuł, imię i nazwisko autora danej publikacji oraz wskazanie gdzie – do siedziby głównej czy konkretnej filii – ma trafić książka – mówi Jolanta Gadek, dyrektor Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku.

Książki trafią do wypożyczalni i czytelni, znajdujących się w siedzibie głównej instytucji oraz szesnastu filii, funkcjonujących na terenie Białegostoku.

Zgłaszamy propozycję zakupu tomików poetyckich, ale doskonale wiemy, że w księgarniach ich brakuje. Ciekawe, czy część pozyskanych pieniędzy z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa można przeznaczyć na dodruk poezji podlaskich poetów? Brakuje funduszu poetyckiego, z  którego można by dofinansowywać drukowanie tomików i popularyzować poezję, która jest tego warta.

(źródło: Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku)

Bożena Bednarek
Redakcja „Poeci w sieci”

 

 

 

Przewiń do góry
Skip to content