Czytasz
30 czerwca – 2 lipca 2022 POGRANICZE ZAPRASZA NA WIELKIE XIĘSTWO POEZJI | KRASNOGRUDA – SEJNY

30 czerwca – 2 lipca 2022 POGRANICZE ZAPRASZA NA WIELKIE XIĘSTWO POEZJI | KRASNOGRUDA – SEJNY

Ośrodek „Pogranicze – sztuk, kultur, narodów” w Sejnach , Fundacja Pogranicze zaprasza na WIELKIE XIĘSTWO POEZJI | KRASNOGRUDA – SEJNY.

Miłosz / Ukraina / Mickiewicz
30 czerwca – 2 lipca 2022 roku
Krasnogruda / Sejny

Tegoroczna edycja WXP odbywa się w obliczu wojny w Ukrainie. Literatura nie jest strefą autonomiczną, lecz głęboko rezonuje z rzeczywistością noszącą piętno wojennej tragedii. Będziemy się starali nie tyle dyskontować „temat wojny” jako jeden z możliwych w poezji, ile wsłuchać w ukraińskie poesis – słowo w działaniu w sytuacji granicznej.

Z poetyckimi głosami z Ukrainy współbrzmieć będą głosy Adama Mickiewicza (upływa 200 lat od powstania Ballad i romansów) i Czesława Miłosza (111 rocznica urodzin). Obaj poeci są wielkimi wtajemniczonymi duchowej krainy rozciągającej się na pograniczach dawnego Wielkiego Księstwa Litewskiego, unoszącej się ponad współczesnymi granicami państw narodowych i mówiącej wieloma językami, z których podczas WXP słyszalne będą białoruski, litewski, polski i ukraiński.

Trzy dni / trzy Miłoszowe jedynki / trzy kręgi medytacji.

Międzynarodowe grono artystek i artystów słowa poetyckiego, przekładu, książki, teatru, muzyki i recytacji. Premiery aż pięciu dwujęzycznych (ukraińsko-polskich i białorusko-polskich) tomów poetyckich, zbiorowe czytania poezji w przestrzeni Niewidzialnego Mostu, literacka „Café Europa”, wykłady mistrzowskie i debaty.

Trzy wydarzenia towarzyszące: premiera nowego programu koncertowego Orkiestry Klezmerskiej Teatru Sejneńskiego (29 czerwca, godz. 18), koncert chóru „Aidija” Narodowej Akademii Sztuki im. M.K. Ciurlionisa z Wilna (3 lipca, godz. 18, Biała Synagoga) oraz spektakl flamenco Poprzez dym w wykonaniu La Bogusha – taniec, Cristo Osorio – gitara i śpiew (godz. 20, Sejneńska Spółdzielnia Jazzowa).

Wstęp bezpłatny

Szczegóły  → TUTAJ


źródło: pogranicze.sejny.pl


poeciwsieci.pl

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Przewiń do góry
Skip to content